تبلیغات
نارسیب

نارسیب
هنر معرق مشبک 
قالب وبلاگ
نویسندگان
سنگ مصنوعی چیست؟

پیشرفت علوم شیمی و متالوژی به ویژه در گرایش‌های پلیمر و كامپوزیت، تحول شگرفی در صنایع و معادن حادث شده است. ساخت و سنتز مصنوعات شیمیایی و احیای مواد معدنی از طریق فعل و انفعالات شیمیایی، یكی از كاركردهای شیمی پلیمر در عصر حاضر است، شاید تركیب عناصر و مواد معدنی با یكدیگر و تولید مواد جدید تركیبی تحت عنوان كامپوزیت‌ها مهم‌ترین تحول علمی قرن بیستم باشد. از سوی دیگر تركیب مواد طبیعی بازیافتی با بستری از مواد چسبنده منجر به تولید مصنوعاتی ویژه باكاركردهای متنوع شده است.
در این تركیبات معمولا از زرین‌ها به عنوان مواد چسبنده یا بستر استفاده می‌شود. مواد طبیعی بازیافتی موادی هستند كه پس از یك پرسه (فرآیند تولیدی) غیرقابل استفاده و بازیافت شده است. از خصوصیات كامپوزیت‌ها (مواد تركیبی) می‌توان به مقاومت بالا، ضربه‌پذیری خوب، فشارپذیری ایده‌آل و وزن پایین اشاره كرد.
كامپوزیت‌های ایمنی، مارپیچی و معدنی نمونه این تركیبات هستند. به طور مثال كامپوزیت‌های ایمنی، از تركیب الیاف بازیافتی به عنوان ماتریس و رزین‌های پلی‌استر به عنوان بستر تولید می‌شوند. همین‌طور كامپوزیت‌های معدنی، از تركیب مواد معدنی بازیافتی با رزین‌ها حاصل می‌شوند كه نمونه بارز آن، سنگ‌های مصنوعی هستند. سنگ مصنوعی از بازیافت ضایعات سنگ طبیعی تحت پرس و فشار در مرحله اول و در نهایت پخت در مرحله دوم تولید می‌شوند. فرآیند پخت، مهم‌ترین مرحله تولید سنگ‌های مصنوعی است. در این فاز، رزین‌های مختلف با سنگ‌های بازیافتی تركیب و در حرارت و فشار كنترل‌شده پخت می‌شوند.
با توجه به فرآیندهای رنگ‌پذیری و شكل‌دهی، انواع سنگ‌ها با مدل، طرح و رنگ‌های گوناگون تولید می‌شوند.

انواع سنگ‌های مصنوعی به شرح زیر است:

1 - سنگ با سطوح صاف شامل صیقلی، مات و نیمه‌مات
2 - سنگ با نقوش برجسته


همچنین انواع طرح‌های سنگ‌های مصنوعی به قرار زیر است:

1 - سبك سفال
2 - سبك معرق
3 - سبك مس
4 - سبك مشبك
5 - سبك كاشی
6 - سبك گچبری
7 - سبك چرم
8 - سبك فرش
9 - سبك چوب

همچنین انواع سنگ‌های صاف با طرح‌های بادبر، تیشی، سنگ‌پله، درپوش و لاشه‌ای تولید می‌شود.

از ویژگی‌های سنگ‌مصنوعی می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

1 - تنوع در رنگ با قابلیت اجرای طرح‌های مختلف و دلخواه
2 - سبك‌تر از سنگ‌های طبیعی و با وزن مخصوص 1600 تا 1700 كیلوگرم بر مترمكعب است كه همین امر باعث وزن كمتر ساختمان و در نتیجه كاهش اثر زلزله بر ساختمان می‌شود.
3 - قابلیت جذب آب در حد صفر
4 - عدم محدودیت در ابعاد تولیدی با نصبی همانند سنگ طبیعی
5 - استقامت (كشش و فشار) بالاتر از سنگ‌های طبیعی
6 - اسكوب سرخود است. بدین معنی كه برخلاف سنگ‌های طبیعی در اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی به مرور زمان از بدنه ساختمان جدا نمی‌شود، از آشناترین معایب سنگ طبیعی، همین جدا شدن تدریجی از بدنه ساختمان است.
7 - مقاومت بالا در برابر عوامل جوی
8 - استحكام و انسجام بالا
9 - تنوع‌پذیری بالا
10 - نصب راحت و بدون دردسر


بدون شك می‌توان گفت كه تولید سنگ مصنوعی در كشور، اشتغالزا و درآمدزا است، چرا كه با احداث و راه‌اندازی خطوط تولید این محصول، نیروی انسانی قابل ملاحظه‌ای مشغول به كار شده و درآمدزایی مطلوب حاصل می‌شود.
قطعا با حمایت‌های دولت و مشاركت بخش‌خصوصی تولید سنگ مصنوعی گسترش چشمگیری در آینده‌ای نزدیك داشته و به صنعتی سودآور بدل خواهد شد. آری، سنگ مصنوعی جایگزین مناسبی برای سنگ طبیعی است.
سنگبری و تكنیك‌های آن
بریدن نقوش و خط نگاره‌ها به صورت مسطح برای پرداخت و تزئین طرح و زمینه با استفاده از ابزار برش را «سنگبری» یا «برش سنگ» می‌نامند. معرق و مشبك، از انواع این روش هستند.

معرق‌كاری

بریدن، كنار هم چیدن و چسباندن سنگ‌های رنگارنگ لایه شده برای ایجاد طرح و نقش با ابزار برش و سایش را معرق‌كاری سنگ می‌گویند. از معرق سنگ برای تزئینات بنا مانند اندازه و كف و همچنین انواع سطوح مانند صفحه میز استفاده می‌شود.
معرق سنگ بیشتر بر سطوح تخت و گسترده اجرا می‌شود. در این هنر می‌توان از تسمه‌های برنجی و نوارهای سنگی پهن و باریك به منظور ایجاد قاب به دور نقش اصلی معرق (شبیه جدول‌كشی در تذهیب و نگارگری) نیز استفاده كرد.
نقوش مورد استفاده در معرق سنگ شامل طرح‌ها، نقوس سنتی (اسلیمی و ختایی، گره‌ها و خط نگاره‌ها) و طرح‌های متنوع دیگر است.

مشبك‌كاری

بریدن بخش‌هایی از لایه سنگ براساس طرح به وسیله ابزار برش و ایجاد شبكه و روزنه را مشبك‌كار سنگ می‌گویند. از مشبك سنگ برای ساخت نورگیر، هواكش و جداكننده فضاها در بنا استفاده می‌شود، این جداكننده‌ها غالبا به شكل مسطح بوده و حجم، ابعاد و اندازه متناسب با كاربرد دارند.
نقوش رایج در مشبك سنگ علاوه بر طرح‌های مهندسی مانند گره، نقوش اسلیمی و ختایی، طرح‌های جانوری و خط نگاره‌ها نیز هست. با این تفاوت كه در برخی طرح‌ها مانند گره‌ها، پراكندگی شبكه‌ها در سطح كار متعادل است. بدین معنی كه نقوش ما بین خطوط اصلی گره، برش خورده و خالی می‌شوند. ولی در مورد نقوشی مانند گرفت و گیر، طرح اصلی ثابت بوده و شبكه تنها بر روی زمینه ایجاد می‌شود. لازم به ذكر است كه نقوش استفاده شده در مشبك باید به یكدیگر پیوسته باشند تا ساختار شبكه متعادل و پایدار بماند.

منبع: پایگاه علمی کاوا


[ پنجشنبه 10 آذر 1390 ] [ 08:35 ب.ظ ] [ نارسیب ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آنجا که طبیعت توقف می کند هنر آغاز می شود
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :